Polskim drzewom i lasom zagrażają trzy grupy czynników: pochodzące z natury nieożywionej – abiotyczne, biotyczne – powstające w wyniku oddziaływania organizmów żywych i wreszcie antropogeniczne – spowodowane działalnością człowieka.

Wśród pierwszej grupy zagrożeń znajdują się, liczne ostatnio, anomalie pogodowe jak wichury, susze, nagłe przymrozki, ekstremalne opady.

W ostatnich latach zauważono w Polskich lasach, że skraca się okres pomiędzy kolejnymi gradacjami owadów czy grzybów. Do tego wzrasta także rozmaitość owadów i chorób i różne jest ich nasilenie.

Oprócz szkodników zmorą naszych lasów jest monokultura. Lasy monokulturowe to takie, w których dominuje jeden gatunek drzew zwłaszcza iglastych. Taki jednogatunkowy las jest słaby i mało odporny na czynniki zewnętrzne.

W trzeciej grupie czynników szkodliwych dla lasów, tej związanej z działalnością człowieka znajdują się: zanieczyszczenia powietrza (przemysł, energetyka, transport), zanieczyszczenia wód i gleb (rolnictwo, gospodarka komunalna), górnictwo, pożary lasów, kłusownictwo i kradzieże leśne.
Wzrasta także wykorzystanie lasu do celów turystycznych, a w związku z tym budowanie infrastruktury turystycznej, co także ma niebagatelny wpływ na wymieranie lasów.


Zobacz podobne

Jak dbać o drzewa?

ochrona drzew
2024-03-10

Wbrew pozorom dbanie o drzewa jest łatwe – jest cały szereg czynności korzystnych dla drzew, które może wykonywać każdy z nas. Troszczmy się o las O lasy najlepiej zatroszczą się

Jak powstaje las?

rosnący las
2024-02-04

Podstawą współczesnej gospodarki w lasach jest zachowanie w równowadze wszystkich trzech funkcji lasu: ekologicznej, produkcyjnej i społecznej, tak aby doprowadzić do utrzymania i powiększania zasobów leśnych i przyrodniczych z myślą

Drzewa w kulturze

Drzewa w kulturze - ygdrasil
2024-02-06

Drzewa są „chlebem naszym powszednim”, czymś tak zwyczajnym i oczywistym, że dorastamy wśród nich, przechodzimy obok nich, patrzymy na nie – nie widząc. A przecież przez tysiące lat drzewa były