Wbrew pozorom dbanie o drzewa jest łatwe – jest cały szereg czynności korzystnych dla drzew, które może wykonywać każdy z nas.
Troszczmy się o las
O lasy najlepiej zatroszczą się leśnicy i pracownicy PGL Lasy Państwowe. Ale i my możemy pomóc – informując najbliższe leśnictwo o zauważonych uszkodzeniach, podejrzanych zjawiskach, zanieczyszczeniach czy szkodnikach.
- Nie śmiecimy w lesie i zwracamy uwagę innym śmiecącym – nielegalne śmiecenie jest wykroczeniem i podlega karze grzywny do 5.000 zł!
- Ostrożnie obchodzimy się z ogniem i to tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Reagujemy również na każde zagrożenie pożarem.
- Nie niszczymy roślin.
- Nie hałasujemy – to płoszy ptaki i zwierzęta.
Troszczmy się o drzewa – naszych sąsiadów
- Pamiętajmy o spulchnieniu ziemi wokół drzewa. Ułatwi to korzeniom dostęp do wody i powietrza. Często gleba wokół pnia jest sucha i ubita. Zwłaszcza na podwórkach w miastach, ziemia pod drzewami często przypomina klepisko. Wystarczy zatem szpadel i trochę chęci i czasu!
- Woda – najważniejsza dla roślin. Pamiętajmy o podlewaniu drzew, zwłaszcza tych mniejszych, młodszych, z krótkimi korzeniami. Sprawdzajmy, czy gleba wokół pnia nie jest sucha. Podlewając rośliny, zwłaszcza latem, pamiętajmy aby robić to wieczorem lub bardzo wcześnie rano. W ciągu upalnego dnia woda szybko odparuje, a dodatkowo krople wody na liściach działając jak soczewki wzmacniają działanie promieni słonecznych i „parzą” liście.
- Jesienią – warto drzewo „dokarmić”. Możemy to zrobić, nawożąc go specjalnym jesiennym nawozem, który nie zawiera azotu. W jego składzie muszą być natomiast potas, fosfor oraz mikroelementy.
UWAGA! Przed zastosowaniem nawozów, warto pobrać próbki gleby i poddać je badaniu w jednej ze stacji chemiczno-rolniczych lub w innym laboratorium ogrodniczym. Takie testy warto wykonać przynajmniej raz na 3 lata. Stosując nawozy „na oko”, ryzykujemy, iż zastosujemy niewłaściwe dawki, co może okazać się bardzo niekorzystne dla naszego drzewa.
Od połowy sierpnia do końca października można stosować specjalne nawozy granulowane. Rozsypujemy je w dawce podanej na opakowaniu, a potem ziemię wokół roślin lekko zagrabiamy i obficie podlewamy. Takie jesienne nawożenie działa wzmacniająco. Sprawia to m.in. zawarty w nawozach potas. Ten pierwiastek jest gromadzony w liściach, wierzchołkach wzrostu oraz w korzeniach. Dobrze zaopatrzone w potas drzewa lepiej przygotują się do zimy. Dzięki potasowi rośliny stają się odporniejsze na mrozy, a wiosną łatwiej radzą sobie wtedy z przeciwnościami, czyli w pierwszym rzędzie – ze szkodnikami.