Trudno wyobrazić sobie życie na ziemi bez drzew i lasów (ekosystemów leśnych). Funkcje jakie one spełniają można podzielić na trzy grupy: ekologiczne (ochronne), produkcyjne (gospodarcze) i społeczne.
Rola lasów w ochronie życia na ziemi jest niepodważalna
To lasy produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla odpowiedzialny za efekt cieplarniany. Lasy kształtują klimat nie tylko lokalny, ale także globalny. Lasy regulują obieg wody w przyrodzie, przeciwdziałają powodziom, lawinom i osuwiskom – chronią glebę przed erozją. Chronią przed wiatrem, hałasem i nadmiernym słońcem. Zatrzymują i pochłaniają pyły. Dzięki lasom udaje się zachować różnorodność biologiczną.
Rola gospodarcza lasów jest także nie do przecenienia
Drewno pozyskiwane z lasu jest surowcem ulegającym biodegradacji, a zatem przyjaznym dla środowiska. Znajduje ono zastosowanie m.in. w budownictwie, przemyśle meblowym, do produkcji papieru, a także jako paliwo – np. trociny z tartaku. Spróbujcie wyobrazić sobie Wasz dom – czy mógłby on zostać zbudowany i jakby teraz wyglądał, gdyby nie było drewna?
Las dostarcza pożywienia – zwierzęta, grzyby, owoce trafiają do naszego menu. Owoce leśne i substancje pozyskiwane z roślin wykorzystywane są również do produkcji leków, farb i olejów.
Funkcje społeczne lasu to przede wszystkim warunki do uprawiania turystyki i rekreacji. Wszyscy cenimy lasy jako miejsca wspaniałego wypoczynku. Nie zapominajmy także, że lasy to także wielkie laboratorium i pole do badań naukowych. To także dzięki lasom rozwija się nasza nauka – i w konsekwencji – cywilizacja.