Czy wiesz, że?

Drzewo ma bardzo bogate znaczenie w mitologii oraz w religiach całego świata. Często są to zbliżone wyobrażenia – np. drzewo dające życie lub jako filar wszechświata.

Jednak w różnych częściach świata, drzewo może być różnie postrzegane, a przykłady prezentujemy poniżej:

  • Bogowie greccy mieli „swoje” drzewa: Zeus – dąb, Atena – oliwki, Appolin – wawrzyn, Dionizos – platany, Afrodyta – mirt.
  • Również u Greków, święte drzewa i gaje były mieszkaniem lub własnością nimf. Gdy wycinano las, dla uszanowania i uczczenia tego miejsca, pozostawiano drzewo poświęcone bogini Artemidzie.
  • Buddyści natomiast moją swoje święte drzewo nazwane „Bo” (Buddy) w postaci indyjskiego figowca, pod którym jak mówi legenda doznał „oświecenia” założyciel religii Siddhartha Gautama, stając się Buddą.
  • Skandynawowie w swojej mitologii mieli drzewo wszechświata („wielkie drzewo świata”) zwane Yggdrasil (jesion), wyrastające z ciała olbrzyma Imira i podtrzymujące wszechświat.
  • „Ceik” lub „Yaxche” – to święte drzewo Majów na Jukatanie, które wyrasta z centrum (pępka) świata i wznosi się na różne poziomy aż do nieba. To samo ujęcie znaczenia drzewa można znaleźć w Chinach, gdzie drzewo „Kien-Mou” swoimi gałęziami i korzeniami sięga zarówno nieba, jak i i podziemia, gdzie ukrywa się śmierć.
  • W Indiach, w tradycji upaniszadowej, drzewo ma wyraźne konotacje kosmologiczne (jest drzewem „odwróconym” korzeniami ku niebu, jak sumeryjskie kiskanu i wiele innych drzew w mitach różnych ludów). Zwie się je tam Aśwattha.
  • W Egipcie uważa się, że z drzewa akacjowego wyszedł Horus, zaś Re wyłonił się z sykomory. „Panią sykomory” nazywano też boginię Hathor. Ozyrys urodził się natomiast pod drzewem kesbet. W sztuce widoczne są też obrazy drzewa, z którego żeńskie bóstwo podaje wodę i owoce zmarłemu (pod postacią ptaka).
  • Według Biblii, dokładniej – w Księdze Rodzaju, znajdujemy zapis, że Bóg tworząc Eden, zasadził dwa drzewa: życia oraz poznania dobra i zła (drzewo wiedzy). To drugie, pośrednio, stało się przyczyną wygnania pierwszych ludzi z Edenu. Samo drzewo nie jest niczym złym i nie stanowi symbolu śmierci, ale symbol wiedzy, która jest dobra jeśli korzysta się z niej w odpowiedni sposób.

To jedynie drobne, wybrane przykłady. Drzewa odgrywają bowiem znaczącą rolę w symbolice prawie wszystkich religii, kultur i filozofii. Zanim więc uznamy, że są zbyt zwyczajne i oczywiste, aby je zauważyć czy chronić, wspomnijmy na Ygdrasil, Hathor czy rajskie drzewo. Być może drzewo, na które właśnie patrzymy, jest tym, które podtrzymuje świat?


Zobacz podobne

Drzewa a zdrowie

wierzba
2024-03-10

Drzewa są wykorzystywane jako element medycyny naturalnej, fitoterapii i bioenergoterapii. Uważa, się, że emanują zdrową energią, działając korzystnie w leczeniu wielu schorzeń i łagodząc stres. Nie ma drzew “złych”, jednak

Biologia drzewa

drzewo na tle nieba i chmur
2024-02-04

Z punktu widzenia biologii, poszczególne gatunki drzew zaliczamy do nagonasiennych lub okrytonasiennych. Do nagonasiennych zaliczamy najczęściej drzewa iglaste, które nie zrzucają igieł na zimę. Ponieważ są one dobrze przystosowane do

Drzewa w psychologii

drzewo korzenie
2024-03-07

„Kto nie ma korzeni, ten nie ma skrzydeł” Bert Hellinger Drzewo w psychologii – Ewa Klepacka Poczucie zakorzenienia w życiu to symbol więzi ze światem, rodziną i z sobą samym.