Oto kilka światowych i naszych rodzimych rekordzistów:

W Polsce, najwyższym drzewem jest prawdopodobnie mierząca 51 m, 270-letnia jodła pospolita rosnąca w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Najstarzym drzewem w Polsce jest oceniany na ok 1266 lat cis, rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku.

Najwyższe drzewa świata to sekwoje (Seqoia sempervivens). Trzy okazy zostały niedawno odnalezione na terenie Parku Narodowego Redwood w amerykańskim stanie Kalifornia. Rekordzistki – ochrzczone Hyperion, Helios i Icarus – mierzą odpowiednio 115,2 m, 114,7 m i 113,14 m wysokości.

Najstarsze drzewo świata zostało odnalezione w Szwedzkim regionie Dalarna. Tan smukły niewysoki świerk liczy już 9550 lat.


Zobacz podobne

Najstarsze drzewa na świecie

sosna długowieczna
2024-03-10

Odkrywanie tajemnic najstarszych strażników Ziemi Wśród potężnych stożków lasów, które współtworzą nasz krajobraz, istnieją niezwykłe istoty, które przeniosły nas w przeszłość i przetrwały tysiąclecia. To one są żywymi świadkami dziejów

Drzewa w psychologii

drzewo korzenie
2024-03-07

„Kto nie ma korzeni, ten nie ma skrzydeł” Bert Hellinger Drzewo w psychologii – Ewa Klepacka Poczucie zakorzenienia w życiu to symbol więzi ze światem, rodziną i z sobą samym.

Drzewa jako źródło leków

drzewo medyczne neem
2024-03-11

Drzewa od wieków stanowią niezwykłe źródło leków, wykorzystywane zarówno w tradycyjnej medycynie ludowej, jak i w nowoczesnych badaniach naukowych. Ich różnorodność biologiczna kryje w sobie potencjał terapeutyczny, który był eksploatowany