Drzewa są wykorzystywane jako element medycyny naturalnej, fitoterapii i bioenergoterapii. Uważa, się, że emanują zdrową energią, działając korzystnie w leczeniu wielu schorzeń i łagodząc stres.

Nie ma drzew “złych”, jednak niektóre gatunki, mogą powodować utratę energii do działania, zwiększać podatność na depresję. Jest to jednak głównie związane z usytuowaniem tych drzew w okolicach cieków wodnych, transformatorów i trakcji elektrycznych. Jednak w przeważającej większości drzewa wpływają na ludzi korzystnie – różnie w zależności od ich gatunku czy kształtu. Drzewa o stożkowatym zakończeniu, jak świerk, topola czy jarząb stymulują wyższą aktywność układu nerwowego. Natomiast te, których korony są zwieńczone miękko i owalnie, jak w przypadku sosny, jesionu czy wierzby, uspokajają, sprzyjają refleksji.


Zobacz podobne

Drzewa w psychologii

drzewo korzenie
2024-03-07

„Kto nie ma korzeni, ten nie ma skrzydeł” Bert Hellinger Drzewo w psychologii – Ewa Klepacka Poczucie zakorzenienia w życiu to symbol więzi ze światem, rodziną i z sobą samym.

Najstarsze drzewa na świecie

sosna długowieczna
2024-03-10

Odkrywanie tajemnic najstarszych strażników Ziemi Wśród potężnych stożków lasów, które współtworzą nasz krajobraz, istnieją niezwykłe istoty, które przeniosły nas w przeszłość i przetrwały tysiąclecia. To one są żywymi świadkami dziejów

Drzewa w liczbach

sekwoje
2024-03-10

Oto kilka światowych i naszych rodzimych rekordzistów: W Polsce, najwyższym drzewem jest prawdopodobnie mierząca 51 m, 270-letnia jodła pospolita rosnąca w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Najstarzym drzewem w Polsce jest oceniany na ok